Ako na odolné škvrny

Určite ste už zažili, že vám po prechádzke s deťmi po tráve ostalo nepríjemný suvenír v podobe fľaku na oblečení od trávy. Alebo sa vaše deti zamastili jedlom a vy si s tým po veľkej snahe práčky neviete rady. Taktisto neželaný fľak na oblečení od vína alebo kávy vás vie potrápiť. Prinášame vám niekoľko tipov ako škvrny nadobro odstrániť. Budú vám na to stačiť prostriedky z domácnosti alebo dobroty z chladničky.

Ako na odolné škvrny

Žlčové mydlo

"Žlčové mydlo". V tom totiž nájdete okrem iného výťažok z kravskej žlče, ktorá obsahuje lipázu, proteázu a enzýmy rozpúšťajúce lipidy a proteíny. Práve preto ho výrobcovia odporúčajú hlavne na škvrny od tuku, škrobu a bielka. Vyskúšajte ho na všetky škvrny! Fľaky namydlite alebo na ne nalejte tekuté žlčové mydlo a bielizeň dajte do práčky. Veľká väčšina škvŕn vďaka tomu pustí.

Citrón

Na fľaky použite citrón. Jednoducho pred praním naneste citrónovú šťavu na škvrnu a dajte prať. Pre väčší účinok zmiešajte citrónovú šťavu a soľ a touto zmesou potrite škvrnu. Po vypratí by mala škvrna zmiznúť alebo možno sa zosvetlí, čo je lepšie ako nič.

Tableta do myčky

Veľa, dokonca zaschnutých, škvŕn z oblečenia pustí, keď pred praním dáte rovno do bubna tabletu do myčky. Najlepšie sú tablety na svetlé alebo biele prádlo, pretože je možné, že farby z oblečenia vám vyblednú po použití tablety do myčky. Každopádne stojí to za to vyskúšať, môžete sa zbaviť nepoddajných škvŕn.

Ocot

Na škvrny môžete použiť obyčajný liehový ocot, ktorý máte doma. Postup s octom je nasledovný: Nalejete do lavóra teplú vodu, pridáte trochu octu a bežného pracieho prostriedku, vložíte prádlo so škvrnou, necháte na noc odležať a na druhý deň prádlo v rukách vyperiete. Postup môžete viackrát opakovať, kým nedosiahnete želaného výsledku.

Prostriedok na riad

Na mastné škvrny najlepšie zaberá mycí prostriedok na riad – jednoducho pred praním naneste trošku prostriedku na škvrnu, pošúchajte a dajte do pračky, uvidíte potom výsledok.

Kukuričný škrob

Kukuričný škrob sa používa v domácnosti na zahusťovanie jedál, ale má aj širokospektrálne využitie. Mastné škvrny sú ťažkým orieškom aj pre ten najsilnejší prostriedok. No pre škrob je to hračka. Ak sa vám podarilo zamastiť si oblečenie alebo niečo mastné vyliať na čalúnenú pohovku, pripravte si čistiacu zmes zo škrobu a mlieka. Zamiešajte štyri polievkové lyžice škrobu s 50ml studeného mlieka a vymiešajte pastu. Naneste na škvrnu a nechajte cez noc pôsobiť. Po vyschnutí pastu jednoducho odstráňte alebo vysajte vysávačom a po mastných fľakoch nebude ani stopa.

Lieh

Ako odstrániť škvrny od jabĺk, hrušiek a ďalšieho ovocia? Najprv je očistite teplou vodou, a ak úplne nezmizne, použite ešte lieh.

Reklama

Informujeme spotrebiteľov, ktorým predávame výrobky alebo poskytuje služby, že majú podľa českého zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosúdne riešenie spotrebiteľského sporu z príslušnej zmluvy. Subjektom mimosúdneho riešenia spotrebiteľských sporov je Česká obchodná inšpekcia, so sídlom Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČO: 000 20 869 (www.coi.cz).

Sprevádzkovateľom tohto serveru je MAFRA, a.s., so sídlom Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapísaná v obchodnom registri vedenom Mestským súdom v Prahe, oddiel B, vložka 1328. Spoločnosť MAFRA, a.s. je členom koncernu AGROFERT.