Ako nakupovať bazény

Ako nakupovať bazény

Pri nákupe bazénov je treba zvážiť hneď niekoľko faktorov. Hľadáte bazén do domu alebo na záhradu? Nadzemný alebo podzemný? Veľký či malý? Nafukovací alebo umelohmotný či murovaný? Okrúhly alebo obdĺžnikový? Má slúžiť na plávanie alebo iba na letné osvieženie? Aby ste sa z toho všetkého nezbláznili, prinášame vám malého sprievodcu, ktorý vám pomôže s výberom toho pravého bazéna pre vás.

Finančná čiastka

Na začiatku je dobré si zvážiť, koľko chcete do bazénu investovať. Niekedy je lepšie pred rozhodnutím vybudovať vstavaný bazén vyskúšať si jedno či dve letá s bazénom nadzemným alebo nafukovacím. Je dôležité si uvedomiť, že samotnou kúpou investícia do bazéna nekončí, ale je potrebné myslieť aj na príslušenstvo, chémiu na čistenie vody a ďalšie prevádzkové náklady. S financiami tiež súvisí otázka hĺbky bazéna – čím hlbší, tým je bazén drahší a tiež či bazén plánujete zastrešiť a predĺžiť si tak kúpaciu sezónu alebo nie.

Gumové nafukovacie bazény

Výhodou takýchto bazénov je v prvom rade cena. Ich konštrukcia nie je zložitá, postačí vám iba rovný povrch pre umiestnenie bazéna. Potom stačí iba nafúknuť gumový okraj a bazén môžete napustiť vodou. Takýto bazén je veľmi praktický, je však skôr určený iba pre osvieženie. Nafukovacie bazény môžu byť ideálne pokiaľ máte malé deti, ktoré sa učia plávať. Skúste si vybrať z bazénov v akcii, napríklad bazény Mountfield, bazény Tesco alebo bazény Baumax. Tak nezaplatíte veľa a v prípade, že sa vám bazén osvedčí, možno sa neskôr rozhodnete pre bazén s pevnou konštrukciou.

Nadzemné bazény s pevnou konštrukciou

Pri tomto druhu bazénov sa vyžaduje dôkladnejšia úprava miesta pred jeho konštrukciou. Montáž je o niečo zložitejšia ako pri nafukovacích bazénoch, ostávajú však celý rok na svojom mieste. Cena je stále o porovnanie nižšia ako u vstavaných bazénov.

Čiastočne zapustené nadzemné bazény

Rozdielom oproti úplne nadzemným bazénom je, že časť bazénu sa nachádza pod zemou. Vyžadujú si preto teda väčšiu úpravu terénu, môžete si ich však zaobstarať aj v prípade, že sa vaša záhrada nachádza vo svahu.  Práve vďaka čiastočnému napusteniu do zeme je takýto bazén na pohľad veľmi vkusný, nevýhodou je vyššia cena.

Vstavaný bazén

Najväčšie terénne úpravy si samozrejme vyžadujú vstavané, zabudované bazény, ktoré sú však aj veľmi odolné. Odporúča sa betonácia okolia bazéna, aby nedošlo k poškodeniu tlakom pôdy na steny bazéna. V prípade, že bazén nevyčnieva viac ako 30 cm nad povrch zeme, určite odporúčame jeho prikrytie, vďaka čomu nebude dochádzať k výraznému znečisťovaniu vody.

Tvar a hĺbka bazéna

Čo sa týka tvaru, platí, že kruhové bazény sú vhodnejšie, ak má bazén slúžiť najmä pre hry vašich ratolestí, oválny a obdĺžnikový tvar voľte v prípade, že bazén chcete používať na plávanie. To isté zvážte aj pri rozhodovaní o hĺbke bazéna – pre osvieženie postačí bazén hlboký 1 m, pokiaľ v ňom chcete plávať, hĺbka 1,2 metra je minimum. V prípade, že sa v bazéne budú kúpať deti, dbajte na ich bezpečnosť a podľa veku a výšky detí zvoľte aj hĺbku bazéna tak, aby pohodlne dočiahli na dno nohami.

Vždy platí, že než neuvážená kúpa, je vhodnejšie sa o parametroch vášho budúceho bazéna poradiť na predajných miestach s odborníkmi, ktorí budú určite ochotní vám pomôcť. Na Slovensku ponúkajú bazény obchodné reťazce Hornbach, Merkury Market, Bauhaus či Tesco.
Reklama
     
Reklama
Reklama

Pri poskytovaní našich služieb nám pomáhajú súbory cookie. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte. Viac info OK