Ako sa brániť proti prechladnutiu?

Ako sa brániť proti prechladnutiu?

Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa brániť prechladnutiu, pretože aj také obyčajné prechladnutie nám môže pokaziť plány, pretože rýchlo a ľahko vie narásť až do chrípky alebo angíny

1. Umývajte si ruky – veľa! Bez ohľadu na to, v akej práci ste, ak prídete do kontaktu s ľuďmi, ktorí sú nákazliví, musíte si umyť ruky znova a znova. Znie to tak jednoducho, ale mydlo a voda sú neustálymi spoločníkmi lekárov a zdravotných sestier. Ak sa chcete úplne zbaviť vírusov z vašej pokožky, musíte tvrdo čistiť 20 sekúnd alebo viac. Nezáleží na tom, či je voda horúca alebo studená - samotný akt čistenia fyzicky odstráni baktérie. Ak nemôžete byť v kontakte s mydlom a vodou, použite dezinfekčný prípravok na báze alkoholu, ktorý dokáže zabiť chrípkové zárodky už na začiatku.

2. Nechoďte príliš blízko k chorým ľuďom a nepoužívajte pri pozdrave ruky. Stačí povedať si ahoj alebo dobrý deň.

3. Odpočívajte! Tým sa chce povedať, že dodržiavajte striedanie etáp pracovitosti aj odpočinku, čo ľudia často podceňujú. Dnes je bohužial doba, kedy nadmerná pracovitosť sa najviac cení, pričom sa zabúda na adekvátny odpočinok.

4. Udržujte zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa dostatok pohybu (najlepšie na čerstvom vzduchu), rozmanitú stravu bohatú na vitamíny, eliminujte stresové faktory; takto môžete posilňovať svoju imunitu, ktorá vám pomôže brániť sa prechladnutiu.

Čo ale robiť, keď na nás chrípka alebo prechladnutie príde?

Udržiavajte sa v teple, nezabúdajte zakryť dýchacie cesty šálom alebo šatkou. Začnite užívať vitamínové doplnky, najmä vitamín C plus minerál zinok. Pomôžu vám aj známe odvary z rastlín, teda rôzne čaje. Siahnite po harmančekovom, šípkovom alebo zázvorovom čaji s citrónom. Pokúste sa čo najviac odpočívať čas v odpočinku najviac lieči. A hlavne, nepodceňujte vaše prechladnutie, pretože opakované neliečené infekcie môžu prerásť do závažnejšej choroby.
Reklama
     
Reklama
Reklama