Ako sa oslavuje Halloween vo svete

Ako sa oslavuje Halloween vo svete

Halloween je jeden z najstarších sviatkov sveta, pochádzajúcich z pohanských časov. Oslavuje to dnes viac ľudí vo viacerých krajinách ako kedykoľvek predtým. Je na to jednoduchý dôvod: je to zábava a je to dobrá, čistá, neškodná zábava pre mladých a starých!

Najprv: Kde všetko začalo: Írsko

V Írsku, ktoré sa považuje za miesto, kde sa Halloween, tento deň ešte oslavuje podobne ako v Spojených štátoch. Vo vidieckych oblastiach sú ohňovky osvetlené už pred sto rokmi a deti sa v celej krajine oblečú do kostýmov a strávia večernú "trick-or-treat" vo svojich štvrtiach. Po trick-or-treat, väčšina ľudí sa navštevuje so susedmi a priateľmi. Na večierkoch sa hraje veľa hier vrátane hry "snap-apple", v ktorej je jablko na retiazke viazané na zárubňu alebo strom a hráči sa pokúšajú uhryznúť zavesené jablko. Okrem toho, že robia jablká, rodičia často usporadúvajú vyhladávanie pokladov s cukrovinkami alebo pečivami ako "poklad". Íri tiež hrajú kartovú hru, kde sú karty položené lícom nadol na stôl s cukrovinkami alebo mincami pod nimi. Keď si dieťa vyberie kartu, dostáva akúkoľvek cenu.

Halloween v iných krajinách!

Rakúsko
V Rakúsku niektorí ľudia nechajú chlieb, vodu a osvetlenú lampu na stole pred odchodom na Halloween. Kedysi sa verilo, že tieto veci by uvítali mŕtve duše späť na zem v noci, ktorú Rakúšania považovali za magickú.

Belgicko
Belgičania veria, že je nešťastie, že čierna mačka prekročí svoju cestu a tiež má smolu, či by mala vstúpiť do domu alebo cestovať na lodi.

Kanada
Moderné slávnosti Halloween v Kanade začali príchodom škótskych a írskych prisťahovalcov v 1800s. Jack O'Lanterns sú vyrezávané tekvice a slávnosti zahŕňajú párty, trick-or-treat a zdobenie domov s tekvicami a kukuričnými stonkami.

Čína
V Číne je festival Halloween známy ako Teng Chieh. Potraviny a voda sú umiestnené pred fotografiami rodinných príslušníkov, ktorí odišli, zatiaľ čo ohňostroje a svietidlá svietia, aby osvetlili cesty duchov, keď cestujú po zemi v Halloweenovej noci. Veriaci v budhistických chrámoch vyrábajú módne "lode zákona" z papiera, z ktorých niektoré sú veľmi veľké, ktoré sú potom spálené vo večerných hodinách. Účel tohto zvyku je dvojitý: ako spomienka na mŕtvych a na oslobodenie duchov "pretas", aby mohli vystúpiť do neba. "Pretas" sú duchovia tých, ktorí zomreli v dôsledku nehody alebo utopenia a ktorých telá neboli následne nikdy pochované.

Anglicko
Anglické deti robili "punkies" z veľkej repy (ktorú nazývajú červené repy), na ktorom vytesali dizajn podľa vlastného výberu. Potom preniesli svoje "punkie" cez ulicu a spievali "Punkie Night Song", keď zaklepali na dvere a požiadali o peniaze. V niektorých vidieckych oblastiach boli okrúhle lampy umiestnené na stĺpikoch brány na ochranu domov od duchov, ktorí sa v noci Halloweenu potulovali. Ďalším zvykom bolo zamieňať predmety, ako sú kamene, zelenina a orechy, do ohňa, aby sa stratili duchovia. Tieto symbolické obete sa tiež používali ako nástroj na vyjadrenie šťastia.

Francúzsko - la fête d'Halloween
Na rozdiel od väčšiny národov sveta, Halloween nie je oslavovaný francúzskymi, aby uctil mŕtvych a odišiel predkov. Je považovaná za "americkú" dovolenku vo Francúzsku a prakticky v krajine bola až do roku 1996 prakticky neznáma. Kombinácia francúzskej lásky na párty, slávnostné a kostýmové podujatia a niektoré jednoduché nepokryté komercializácie viedli k rýchlemu nárastu dovolenky vo Francúzsku.
Francúzi počuli o Halloweeni od cudzincov a turistov a vo svojich kurzoch v angličtine už roky predtým, než sa vôbec vôbec objavil jeho (maskovaný) tvár vo Francúzsku. V roku 1982 začala americká Dream bar / reštaurácia v Paríži oslavovať Halloween.
Spoločnosti ako France Télécom, McDonald's, Disney a Coca Cola začali v reklamných kampaniach používať tekvicu a iné obrázky a predstavy Halloweenu. Toto súčasne zvýšilo znalosti francúzskeho ľudu o Halloweene a urobilo to zrejme ako ďalšie uloženie americkej kultúry.

Nemecko
V Nemecku ľudia odložia svoje nože cez Halloweenskú noc. Dôvodom je, že nechcú riskovať škodu (alebo od) vracajúcich sa duchov.

Hong Kong
Halloween oslava v Hong Kongu je známa ako "Yue Lan" (Festival hladných duchov) a je čas, kedy sa verí, že duchovia sa túlajú po svete na dvadsaťštyri hodín. Niektorí ľudia v tomto čase vypália obrázky ovocia alebo peňazí a veria, že tieto obrazy sa dostanú do duchovného sveta a prinesú útechu duchom. Ohniská sú osvetlené a jedlo a dary sú ponúkané na umlčanie potenciálne nahnevaných duchov, ktorí by sa mohli snažiť o pomstu.

Japonsko
Japonsko oslavuje Halloween v západnom štýle. Zatiaľ čo väčšina ľudí tu vie trochu o Halloweenu v Spojených štátoch, s kostýmy, strany a trick-or-treat; veľmi málo vie presne, kedy alebo ako sa slávi. Japonci oslavujú festival "Obon" (tiež známy ako "Matsuri" alebo "Urabon" a vyslovuje sa "oh kosť."), Ktorý je podobný slávnostiam Halloweenu, pretože je venovaný duchom predkov. Červené lucerny sú všade zavesené, sviečky svietia a sú umiestnené do lucernín, ktoré sú potom umiestnené na riekach a moriach.V priebehu festivalu "Obon" sa oheň svieti každú noc, aby ukázal predkom, kde by ich rodiny mohli byť nájdené.

Kórea
V Kórei je festival podobný Halloweenu známy ako "Chusok". Práve v tom čase rodiny poďakujú svojim predkom za plody svojej práce. Rodina rešpektuje týchto predkov tým, že navštívi ich hrobky a ponúka obilniny z ryže a ovocia. Festival "Chusok" sa koná v auguste.

Mexiko, Latinská Amerika a Španielsko
Medzi novými svetmi španielsky hovoriacimi národmi, najmä Mexikom a Latinskou Amerikou ovplyvnenými aztéckami, je Halloween známy ako "El Dia de los Muertos". dňom mŕtvych, trojdňovou oslavou, ktorá začína večer 31. októbra a kulminuje 2. novembra. Ide o starobylú slávnosť, ktorá sa v priebehu rokov transformovala. Bol pôvodne určený v pravoslávnom Mexiku na oslavu detí a mŕtvych. Mexické rodiny si spomínajú na svojich mŕtvych a kontinuitu života. Sú to šťastné prázdniny ... čas spomenúť na priateľov a rodinu, ktorí zomreli. V dedinách sa konajú prehliadky. Ľudia sa obliekajú ako kostry a tancujú v uliciach. Často je živá osoba umiestnená vo vnútri rakvy, ktorá je potom uličkou, zatiaľ čo predajcovia hádzajú ovocie, kvety a cukríky do rakve. Vnútri ich chlebov sú cukrové kostry alebo iné predmety smrteľného motívu. Tento darček je cennejší, ak lebka alebo kostra je reliéfne s vlastným menom. Rodiny tiež navštevujú svietniky v kostole a ponúkajú modlitby. Celá oslava je o živote od začiatku do konca.
Reklama
     
Reklama
Reklama