Ako si zlepšiť imunitu

Ako si zlepšiť imunitu

Ako si posilniť imunitu je v týchto dňoch veľmi obľúbená téma, pretože prichádza obdobie chladných dní a s tým spojené prechladnutia a chrípky. Naša imunita hrá kľúčovú úlohu pri infekciách horných dýchacích ciest, ale aj iných ochorení. Čím máme imunitu silnejšiu, tým vie naše telo samo efektívne bojovať s ochorením. Keď máme oslabenú imunitu, sme viac náchylní na rôzne infekcie a ochorenia. My sa ochoreniam samozrejme chceme vyhnúť, preto našu imunitu posilňujeme. Tu vám poradíme, ako si pomôcť.

Dbajte na dostatočný prísun vitamínov, najmä vitamín C, ktorý je zo všetkých vitamínov najdôležitejší pri správnej funkcii imunitného systému. Podporuje odolnosť organizmu proti infekciám a slúži ako prevencia proti herpesom a infekciám. Podávanie vysokých dávok vitamínu C úspešne skracuje dobu liečenia a zmierňuje symptómy ochorenia. Vitamín C nájdete najmä v zelenine – paprike, brokolici, karfiole. Vitamín C ide ruka v ruke s minerálom zinku. Pokiaľ na sebe pociťujete prvé príznaky choroby, siahnite po zinku, ten zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Zinok je najmä v pečeni, tmavom mäse a mlieku. Tretí dôležitý je komplex vitamínov B, ktoré obecne pomáhajú pri správnom fungovaní metabolizmu. Hlavným zdrojom vitamínov B sú strukoviny, orechy, celozrné obilniny. Podobnú funkciu ako vitamín C má aj vitamín A, ktorého je dostatok napríklad v mrkvi. Tieto vitamíny v rámci prevencie odporúčame užívať aj vo forme výživových doplnov, ak máte dojem, že vám ten ktorý vitamín chýba.

Neužívajte príliš obyčajného cukru. Ten zabíja a oslabuje imunitný systém. Uvidíte, keď cukor vynecháte, že sa budete cítiť oveľa lepšie a nachladenie len tak skoro nepríde.

Takmer rovnakou váhou ako to, čo jete, je dĺžka a kvalita spánku. Pokiaľ na vás ide choroba, najlepšie urobíte, ak okamžite poľavíte a začnete odpočívať, najlepšie v posteli.

Už naše stáré mamy vedeli, čo je najlepšie pre telo, aký liek proti chorobe. Ten je poctivá slepačia polievka, alebo akýkoľvek vývar. Ten obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré nám pomôžu rýchlo sa vyzdravieť.

Nesmieme opomenúť, že aktívny pohyb alebo cvičenie je skvelým zdrojom energie a tá energia nás udržuje vo forme, psychickej aj fyzickej.

A nakoniec musíme spomenúť otužovanie tela buď v saune, alebo doma v sprche, keď si dávate striedavo studenú a teplú sprchu. To všetko posilňuje našu imunitu, ktorá nás sama bude chrániť proti chorobám.
Reklama
     
Reklama
Reklama