Kedy začať s jarnou prácou v záhrade

Musíme povedať, že je potrebné začať s úpravou záhrady už na jeseň. Vašu pôdu v záhradke treba na jeseň porýľovať a v zime porýľované hrudy hliny rozpraskajú pripravené na jarnú úpravu.

Kedy začať s jarnou prácou v záhrade

Na jar, keď máte po zime pôdu pripravenú, ju stačí motyčkou prekypryť a hrablami zarovnať, tak máte pôdu perfektne pripravenú na siatie rastlín podľa vášho výberu. Výsadbu rastlín robíme podľa estetických parametrov, ale aj podľa spôsobu, ktorým na seba rastlinky navzájom pôsobia. Pokiaľ si chcete robiť kvetinovú záhradu, vyberajte si rastliny tak, aby vám každé ročné obdobie kvitli iné. Na obale od semien alebo v literatúre sa dozviete, kedy aké rastliny kvitnú, a tak si môžete užívať kvetinovú záhradu celý rok (samozrejme okrem zimy). Pokiaľ chcete pestovať zeleninu, dávajte si pri výsadbe pozor, kedy sa ktoré semená sadia, návod určite nájdete na obaloch od semien.

Správny záhradkár to dobre pozná – vertikutácia je asi to najlepšie, čo môžete pre svoj trávnik urobiť. Po kosení je to najdôležitejší krok v starostlivosti o trávnik. A hoci tesne po vertikutácii vyzerá trávnik hrozivo, odpudivo, nenechajte sa zmiasť. Trávnik sa vám za to poďakuje. Úlohou tohto odborného úkonu je znížiť množstvo trávnikovej plsti, zlepšiť prístup vzduchu, tepla a svetla do odnožovacej zóny trávnika a tým podporiť intenzitu odnožovania, zvýšiť priesak vody a živín ku koreňom, celkovo zlepšiť komunikáciu medzi nadzemnou a podzemnou časťou trávnika. Jarné vertikulovanie treba začať na konci marca alebo začiatkom apríla. Využite benzínový alebo elektrický vertikutátor, ktorého nože šetrne zarezávajú trsy trávy do hĺbky 2 až 4 milimetre.

Čas orezávania stromov sa tiež blíži s blížiacou sa jarou. Ale ako na to? Nebojte sa toho, my vám pomôžeme ako urobiť správne ošetrenie stromov. Na začiatok nezabudnite odstrániť odumreté, choré a poškodené konáre. Následne odstráňte konáre, ktoré rastú vertikálne a výhonky, ktoré sa nachádzajú na kmeni stromu. Konáre, ktoré sú najvzdialenejšie skracujte. Budú rásť do hrúbky. Vyhnete sa tak konárom, ktoré sú náchylné na odlomenie. Jednoročné výhonky? Áno aj tie treba skracovať, približne o 20 až 30 percent z dĺžky. Dbajte však nato, aby ste strihali tesne nad pukom, ktorý smeruje tam, kam chcete, aby konár rástol.

Nakoniec potrebujeme ošetriť stromčeky proti škodcom. Ničenie prezimujúcich škodcov je dôležitou súčasťou celoročnej ochrany ovocných a okrasných drevín, pretože škodcov zasiahneme v štádiou vajíčok a lariev, teda ešte skôr než spôsobia väčšie škody. Momentálne sa využívajú prípravky, ktoré obsahujú insekticídnu a olejovú zložku. Postrek robíme zásadne až po vypučaní, najneskôr pred kvitnutím jednotlivých drevín.

Reklama

Informujeme spotrebiteľov, ktorým predávame výrobky alebo poskytuje služby, že majú podľa českého zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosúdne riešenie spotrebiteľského sporu z príslušnej zmluvy. Subjektom mimosúdneho riešenia spotrebiteľských sporov je Česká obchodná inšpekcia, so sídlom Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČO: 000 20 869 (www.coi.cz).

Sprevádzkovateľom tohto serveru je MAFRA, a.s., so sídlom Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapísaná v obchodnom registri vedenom Mestským súdom v Prahe, oddiel B, vložka 1328. Spoločnosť MAFRA, a.s. je členom koncernu AGROFERT.