Netradičné zdobenie veľkonočných vajíčok

S veľkou radosťou môžeme povedať, že jar sa nám už oficiálne začala, stromy začínajú kvitnúť, vtáčiky spievajú svoje jarné árie, vonku sa citelne oteplilo a teraz je ten správny čas rozprávať sa o prípravách na Veľkú noc, pretože tá sa blíži. Už sme vám predstavili nápady na veľkonočné recepty, teraz sa budeme zaoberať farbením a zdobením veľkonočných vajíčok.

Netradičné zdobenie veľkonočných vajíčok

Dnes už máme na výber, ako sa rozhodneme farbiť vajcia -  dotupné sú syntetické farby, ktoré veľmi efektívne zafarbia vaše vajíčka na farbu, ktorú si len želáte. Čo keby ste ale skúsili zafarbiť uvarené vajíčka prírodnou cestou, teda použitím prírodných materiálov, ktoré nájdete doma v kuchyni? Poďme sa pozrieť, čo všetko môžete využiť a ako by to malo fungovať.

Hnedočervená – odvar z cibuľových šupiek. Vajcia dajte do veľmi silného odvaru z cibuľových šupiek, nechajte ich v odvare cez noc a potom ich v ňom uvarte.

Žltá – odvar z kurkumy. Rovnakým spôsobom ako z cibuľových šupiek urobíte kurkumu.

Zelená – odvar z petržlenovej vnate alebo koprív.

Ružová – odvar zo surovej červenej repy.

Dôležitý tip: farbené vajíčka sa potom potierajú s maslom alebo slaninou, budú tak krásne lesklé.

 

Pokiaľ si chcete po domácky vyzdobiť fúkané vajíčka, ktoré vám môžu vydržať viac sezón, máme pre vás pár nápadov, ako si vyfúknuté vajíčka nadekorovať.

Cukrárenské zdobenie – celé (suché!) vajíčko je potrebné namazať dostupným obyčajným bielym lepidlom a „ponamáčať“ ho v cukrárenských ozdobách (farebné guličky).

Liehová fixka – toto dekorovanie je najjednoduchšie. Čiernou fixkou si vajíčko pomaľujete, ako sa vám páči, zaujímavé sú napríklad motívy kvetov, zvieratiek alebo rôzne čiary a vlnky.

Bavlnka – vajíčko, ktoré má na sebe biele lepidlo, omotáme bavlnenou priadzou dookola, čo vytvorí zaujímavý efekt.

Voskovky – obyčajné farebné voskovky, ktoré zoženiete v papiernictve, roztopíte (napríklad na hliníkovom viečku od sklíčka), pripravíte si ceruzku, do ktorej zvrchu napichnete špendlík, aby ste špendlíkovú hlavičku mohli do voskovky namáčať a kresliť po vajíčku rôzne čiarky v tvare kruhov, čiar a vlniek.

Papierové dekorácie - na umyté vajíčko nalepte papierové dekorácie (kvetinky, motýliky, slniečka, zajačikmi). Vajíčko zafarbite a nechajte zaschnúť. Potom odstráňte papierové dekorácie a vajíčko preleštite slaninou.

Reklama

Informujeme spotrebiteľov, ktorým predávame výrobky alebo poskytuje služby, že majú podľa českého zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosúdne riešenie spotrebiteľského sporu z príslušnej zmluvy. Subjektom mimosúdneho riešenia spotrebiteľských sporov je Česká obchodná inšpekcia, so sídlom Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČO: 000 20 869 (www.coi.cz).

Sprevádzkovateľom tohto serveru je MAFRA, a.s., so sídlom Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapísaná v obchodnom registri vedenom Mestským súdom v Prahe, oddiel B, vložka 1328. Spoločnosť MAFRA, a.s. je členom koncernu AGROFERT.